Jest ważna, ponieważ rzetelnie ale i barwnie przedstawia koleje losów tej kiedyś jednej z ważniejszych, dzisiaj prawie zapomnianej gałęzi narodowej gospodarki Polski. Tysiące ludzi, setki statków rybackich, trzy potężne przedsiębiorstwa z własnymi portami i morską infrastrukturą odeszły w społeczną niepamięć.
Maciej Krzeptowski należy do grupy ludzi którzy osobiście zetknęli się z rybackim morzem, a to jak już gdzieś wcześniej wspomniałem, pozostawia w człowieku trwały ślad. Rybakiem dalekomorskim po prostu się jest. Bardzo wyraźnie czuć to w zebranych w książce wypowiedziach ludzi, którzy to rybołówstwo tworzyli.
Książkę „Pół wieku i trzy oceany” czyta się doskonale, mnóstwo w niej ciekawych epizodów, opowiedzianych z humorem i swadą.
Książka zawiera sporo autentycznych fotografii ilustrujących tekst. Powinna znaleźć się w biblioteczce każdego miłośnika marynisty. To obowiązkowa lektura każdego, kto MORZE kocha, lubi czy choćby szanuje.
Niestety trudno ją w tej chwili kupić, ponieważ nakład Morskiego Instytutu Rybackiego, który jest jej wydawcą dawno się wyczerpał.
Dlatego można ją pobrać w formie pdf w Cyfrowej Bibliotece MIR, lub w Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej…
W.S.
Wydawca Morski Instytut Rybacki w Gdyni 2006
ISBN 83-917532-8-X
W Książnicy Szczecińskiej odbyło się spotkanie żeglarzy zainspirowane przez Macieja Krzeptowskiego i jego przyjaciół Rotarian.…
Maciej Krzeptowski jest pomysłodawcą i krzewicielem idei zabierania na pokład, czy do samochodu na wspólne…
Pomysł na ten rejs narodził się 24 lutego, w dniu rosyjskiej napaści na Ukrainę. Przyjaciele…
Na pokładzie „Daru Pomorza” w środowe popołudnie 22 września 2021 odbyło się oficjalne wodowanie książki…
Redakcja portalu nowezagle.pl przyznała nagrodę Leonida Teligi wydanej w ubiegłym roku książce Macieja Krzeptowskiego "Trzymam…
Na portalu zeglarski.info ukazał się wywiad Dariusza Olejniczaka z Maciejem Krzeptowskim. Link do tej rozmowy…