Pół wieku i trzy oceany

To jedna z najważniejszych książek traktujących o historii polskiego rybołówstwa dalekomorskiego.

„Pół wieku i trzy oceany” to niezwykła publikacja pokazująca hiostorię polskiej floty rybackiej oczami samych rybaków.

Jest ważna, ponieważ rzetelnie ale i barwnie przedstawia koleje losów tej kiedyś jednej z ważniejszych,  dzisiaj prawie zapomnianej gałęzi narodowej gospodarki Polski. Tysiące ludzi, setki statków rybackich, trzy potężne przedsiębiorstwa z własnymi portami i morską infrastrukturą odeszły w społeczną niepamięć.

Maciej Krzeptowski należy do grupy ludzi którzy osobiście zetknęli się z rybackim morzem, a to jak już gdzieś wcześniej wspomniałem, pozostawia w człowieku trwały ślad. Rybakiem dalekomorskim po prostu się jest. Bardzo wyraźnie czuć to w zebranych w książce wypowiedziach ludzi, którzy to rybołówstwo tworzyli.

Książkę „Pół wieku i trzy oceany” czyta się doskonale, mnóstwo w niej ciekawych epizodów, opowiedzianych z humorem i swadą.

Książka zawiera sporo autentycznych fotografii ilustrujących tekst. Powinna znaleźć się w biblioteczce każdego miłośnika marynisty. To obowiązkowa lektura każdego, kto MORZE kocha, lubi czy choćby szanuje.

Niestety trudno ją w tej chwili kupić, ponieważ nakład Morskiego Instytutu Rybackiego, który jest jej wydawcą dawno się wyczerpał.

Dlatego można ją pobrać w formie pdf w Cyfrowej Bibliotece MIR, lub w Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej…

W.S.

Wydawca Morski Instytut Rybacki w Gdyni 2006
ISBN 83-917532-8-X

Dodaj komentarz