Maciej Krzeptowski (ur. 1938 w Rabce) – doktor nauk przyrodniczych, biolog, żeglarz, kapitan jachtowy, podróżnik, członek JK AZS Szczecin i Bractwa Wybrzeża. Honorowy Ambasador Szczecina.
Absolwent biologii Uniwersytetu Poznańskiego, tytuł doktora nauk przyrodniczych zdobył na Akademii Rolniczej w Szczecinie.
Żeglarstwo zaczął uprawiać w Jacht Klubie AZS w Poznaniu. Następnie pływał na jeziorze Miedwie (Pojezierze Zachodniopomorskie) i Pojezierzu Mazurskim, uczestniczył w rejsach po Bałtyku na jachtach Klubu Morskiego Pogoń oraz w Regatach Bermudzkich na „Darze Szczecina” (1972). W latach 1972–1981 był zatrudniony na stanowisku ichtiologa w Morskim Instytucie Rybackim w Świnoujściu. Odbywał wówczas rejsy na łowiska Afryki Zachodniej oraz brał udział w Pierwszej Polskiej Morskiej Ekspedycji Antarktycznej 1975–1976. W latach 2000–2003 prowadził jacht s/y „Maria” ze zmieniającą się załogą w rejsie dookoła świata. Celem wyprawy, oprócz wyczynu żeglarskiego, było zebranie zbiorów muzealnych (geologicznych, przyrodniczych i etnograficznych) oraz prowadzenie badań naukowych w zakresie przyrody morza. Jacht zawinął do kilkudziesięciu portów morskich w 30 krajach. Trasa okołoziemskiej podróży wiodła szlakiem Magellana przez Wyspy Zielonego Przylądka, Montevideo, Cieśninę Magellana, Kanały Patagonii, Castro, Validivia, Wyspę Robinsona Cruzoe, Armada de Chile, archipelagi: San Juan Fernandez, Markizy, Samoa i Tonga, Nową Zelandię (Auckland), Wielką Rafę Australijską, Cieśninę Torresa, Komory, Madagaskar, Durban, Przylądek Dobrej Nadziei, wyspę Św. Heleny, wyspy Fernando de Noronha, wyspy Salut (Gujana Francuska), Barbados na Karaibach i Azory z powrotem do Polski. Autor wystaw muzealnych: „Przyroda morza”, „Polacy w wyprawach polarnych” i „Marią’ przez Pacyfik” (pracował wówczas w Muzeum Narodowym w Szczecinie). Autor książek: „Marią dookoła świata dwadzieścia lat później”[2] i „Pół wieku i trzy oceany”[3] Wyróżniony (razem z Ludomirem Mączką) Kolosem 2003[4] w kategorii żeglarstwo za wyprawę „Marią” dookoła świata[5]. Od 2008 członek rady programowej Polskiej Fundacji Morskiej.
Autor opracowania Kinga Konieczny
Modyfikacja Wojciech Seńków
Wpis zaczerpnięty z Encyklopedia Szczecin/wiki.pl
W Książnicy Szczecińskiej odbyło się spotkanie żeglarzy zainspirowane przez Macieja Krzeptowskiego i jego przyjaciół Rotarian.…
Maciej Krzeptowski jest pomysłodawcą i krzewicielem idei zabierania na pokład, czy do samochodu na wspólne…
Pomysł na ten rejs narodził się 24 lutego, w dniu rosyjskiej napaści na Ukrainę. Przyjaciele…
Na pokładzie „Daru Pomorza” w środowe popołudnie 22 września 2021 odbyło się oficjalne wodowanie książki…
Redakcja portalu nowezagle.pl przyznała nagrodę Leonida Teligi wydanej w ubiegłym roku książce Macieja Krzeptowskiego "Trzymam…
Na portalu zeglarski.info ukazał się wywiad Dariusza Olejniczaka z Maciejem Krzeptowskim. Link do tej rozmowy…
View Comments
Dzień dobry,
dr Maciej Krzeptowski w czasie swojej pracy w Muzeum Narodowym w Szczecinie miał styczność z zielnikiem mchów i porostów Karla Kohlhoffa, który przekazał z muzeum do Katedry Botaniki Akademii Rolniczej w Szczecinie do prof. M. Jasnowskiego. Ponieważ aktualnie opracowuję porosty z tego zielnika i przygotowuję artykuł naukowy o nim, poszukuję informacji o tym, w jaki sposób, skąd i kiedy te zbiory trafiły do Szczecina. Będę wdzięczny za każdą informację na ten temat.
Z poważaniem
prof. dr hab. Wiesław Fałtynowicz (emerytowany profesor uniwersyetu)
Wrocław; e-mail: oenothera8@wp.pl; tel: 601 685 184