Obóz dla dzieci ukraińskich i polskich na Jeziorze Dąbie

Maciej Krzeptowski jest pomysłodawcą i krzewicielem idei zabierania na pokład, czy do samochodu na wspólne wycieczki, nieodpłatnie, dzieci które nie mają szansy, z różnych względów, na takie przeżycie.

 

Tak o tej idei pisze magazyn Żeglarstwo:

 

Pomysł ten był kanwą zorganizowania obozu-półkolonii dla dzieci polskich i ukraińskich, było dużo pływania, nauki żeglarstwa i inne atrakcje.

Piszą o tym Nowe Żagle: https://nowezagle.pl/czy-rodzi-sie-nowa-tradycja-razem-pod-zaglami/

 

A tak o tym pisze Maciej.

Razem pod żaglami – Razom pid witriłami. Polsko-ukraiński obóz żeglarski.

       Wzorem ubiegłego roku, Rotary Club Szczecin, przy wsparciu Rotariańskiej Floty Pomerania, zorganizował w dniach 21-25 sierpnia, na przystani Centrum Żeglarskiego, obóz żeglarski. Uczestnikami  była młodzież i dzieci ze świetlicy środowiskowej Akcja Serducho, podopieczni Stowarzyszenia Mi-Gracja oraz grupa pozostająca pod opieką Rotary Club Szczecin – razem 18 osób. Obóz miał charakter półkolonii, zajęcia odbywały się w godzinach od 09.00 do 17.00, z przerwą na obiad.
        Pływaliśmy na dwóch dezetach – łodziach wiosłowo-żaglowych, pod opieką instruktorów z Centrum i żeglarzy – Rotarian. Jeden dzień, bo brakło wiatru, przeznaczyliśmy na wycieczkę kajakową po rzece Płoni. Kolejny dzień żeglowaliśmy na jachtach typu Carina, by poznać specyfikę pływania na łodziach kabinowych.
W dniu Święta Flagi Ukrainy zorganizowaliśmy apel, podczas którego na głównym maszcie przystani podnieśliśmy niebiesko-żółtą flagę i proporzec obozu. Uroczystość została zorganizowana zgodnie z żeglarskim ceremoniałem: komendy,  poczet sztandarowy, bicie szklanek i wzruszający ukraiński hymn odśpiewany przez młodych żeglarzy. 
 Na uroczystość zakończenia obozu przybyli przedstawiciele Floty Pomerania z Komandorem Dieterem Ambrosiusem.
Wszyscy uczestnicy obozu otrzymali upominki w postaci koszulek z logo rejsu, czapki oraz podręczniki przeznaczone dla wykwalifikowanej załogi.

Udział w obozie był całkowicie bezpłatny.”

Fot: Maciej Krzeptowski

Idea „Mam wolne miejsce” jest propagowana także na Facebook w grupie Mam wolne miejsce

Fotografia w nagłówku strony: Dolzhenko Kateryna

Dodaj komentarz